TOOL

Sve vezano za muziku, bendove, izdanja

TOOL

Postod Simke80 » Čet Dec 07, 2006 02:18

Poshto vidim da ovde ima josh iskrenih fanova gorepomenutog benda reshih da otvorim diskusiju na tu temu. Mozhda tju nekima zvuchati vrlo pretentziozno ali to je po meni najkreativniji bend koji je ikada postojao,iako se oni nikada nisu visoko kotirali na svetskim top-listama (verovali ili ne Tool je imao samo dve pesme na US Chart-u i to na nekim 70tim,80tim mestima mozda nedelju-dve). Mislim da nijedan bend nije uspeo da napravi toliko dbro ujednachen odnos teksta muzike i spota. U vetjini sluchajeva spotovi odvratjaju pazhnju od muzike dok je kod njih bash suprotna reaktzija,koristetji svoju neiscrpnu mashtu fenomenalno metafore iz tekstove pretapaju u slike. Uostalom,odgledajte bilo koji spot na primer "Schism","Parabola","Prison sex" i shvatitjete poentu. Ono shto je posebno njihov kvalitet je to shto koriste izuzetno veliki fond rechi u svojim tekstovima shto je vrlo netipichno za americhke bendove,ja sam svoj engleski drastichno popravio slushajutji Tool i Perfect Circle,chitajutji neke tekstove sam bukvalno morao da okretjem srpskoengleski rechnik za puno rechi koje nisam ni chuo do tada. Tematika im je vrlo shiroka,bave se raznimtemam iz neke vrlo retke literature,vishe o tome mozhete natji na Wikipediji. Muzika je sharenolika,i teshko je definisati njihov stil,ja bih ga okarakterisao kao "psychedelic cosmopolite postgrunge". Puno koriste motive iz narodnih muzika iz zemalja shirom sveta,npr. u pesmi Parabol je Maynard ubatzio vizantijski stil pevanja,u pesmi Schism je 12/8 meshoviti neparan ritam (5/8+7/8) koji je karakteristichan za Makedonsku i Bugarsku muziku (ovo je chak i sam Maynard priznao da je utitzalo na njega) blablabla,aj da chujem josh neke impresije
Korisnikov avatar
Simke80

Pridružio se: Pet Jun 02, 2006 20:02

Postod NeverBorn » Čet Dec 07, 2006 02:27

:respect:

Odlichan txt ...

Slazem se i bez ENTERA ... (((X
One minut darkness

Slika
Korisnikov avatar
NeverBorn

Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 19:13

Postod djavolak » Čet Dec 07, 2006 03:40

mejnard je prokleti kralj :D
/me ga obozhawa

jednostavno se divim tzelom njegovom nastupu.. kad sam gledao neke (ne uzhivo na zhalost), totalan respect, shto je njemu svaki nastup nova kreacija, i ima specifichan kontakt sa publikom ;)
a shto se tiche kreativnosti, tome nema kraja, prvo tool, pa apc, pa sad puscifer... i ko zna gde ce to da se zavrshi :)
veliki respect za mejnarda, i celu ekipu :)

si video njihove covere za albume? to je trip :)
structure... logic... function... control...
a structure cannot stand without foundation,
logic is the foundation of function
function is the essence of control
i am in control
Korisnikov avatar
djavolak
Moderator

Pridružio se: Sre Okt 12, 2005 11:21

Postod ganjachica zmajeva » Čet Dec 07, 2006 13:42

Ja sam prvo videla spot za Schism i moja reakcija je bila "######## te, sta je ovo" ...
Nisam mogla da se pomerim od TV-a i zaista ne mogu da zamislim bilo kakvu drugaciju muziku da ide uz takve spotove .... medjutim nije to moja muzika ... volim da ih cujem i zaista im se divim ali sam bila na Akademiji kad je bilo vece Tool-a i Perfect Circle-a i nisam se nesto provela ...
Never sleep. Know that you have a Dragon hunting you for vengeance ....
shta mislite da je ovo?
Korisnikov avatar
ganjachica zmajeva

Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 22:36

Postod ZWERKO » Čet Dec 14, 2006 16:02

ajde poznavaoci da vas vidim...koja je fora sa pesmom Jambi (10.000 days) ? :tool:

ti djavole tjuti :colors: ;)
It`s cruel...and unusual...
Korisnikov avatar
ZWERKO

Pridružio se: Sre Okt 26, 2005 22:05

Postod Simke80 » Pet Dec 15, 2006 05:08

Zwerko ako aludirash na provinciju u Indoneziji,to sam i ja mislio,ali na nekim sajtovima sam naishao na oprechne (i vrlo logichne) interpretacije,ali valjda to i jeste Maynardova genijalnost-svako mozhe Toolove tekstove da konta na sopstveni nachin i netje pogreshiti
Korisnikov avatar
Simke80

Postod Angry_Cockroach » Pet Dec 15, 2006 05:33

Simke80 je napisao:Zwerko ako aludirash na provinciju u Indoneziji,to sam i ja mislio,ali na nekim sajtovima sam naishao na oprechne (i vrlo logichne) interpretacije,ali valjda to i jeste Maynardova genijalnost-svako mozhe Toolove tekstove da konta na sopstveni nachin i netje pogreshiti

A, zar to nije globalna poenta umetnosti !? Poci od impresije!?
Ko je obr'o mleko !? :angry5:

Joko-ovo, Joko-ono i &$%#~ Lenona! :angry5:

MILITANTNI LJUBITELJI MACAKA crew! :angry5:
Korisnikov avatar
Angry_Cockroach

Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 21:51

Postod Simke80 » Pet Dec 15, 2006 06:07

upravo to
Korisnikov avatar
Simke80

Postod NeverBorn » Pet Dec 15, 2006 06:28

Djordje Balashevitj je napisao:Umetnost je sve ono shto nerazumesh

Ista pricha je i sa klasichnom mo0zikom ... svaki po0t drugachije te vozi, jedanpo0t te lomi drugi po0 te dize ... predivno stvar ...

Napokon konstruktivna tema, ja tju da se povuchem i da vidim kako ide dalje ... Zweri wilkomenzi back ... ((((X
One minut darkness

Slika
Korisnikov avatar
NeverBorn

Pridružio se: Čet Apr 06, 2006 19:13

Postod ZWERKO » Pet Dec 15, 2006 14:16

@simke80 - ne mislim na to ;) keep digging :compress:

@Hell - tnx :colors:
It`s cruel...and unusual...
Korisnikov avatar
ZWERKO

Pridružio se: Sre Okt 26, 2005 22:05

Postod Simke80 » Pet Dec 15, 2006 15:21

(brings the shovel)... :D
Korisnikov avatar
Simke80

Postod John » Pon Dec 18, 2006 21:56

Upravo sam gledao 8 njihovih spotova za redom pa se setih ove teme.

Mislim da mnogi ne shvataju šta je Salvador Dali na primer mislio kad je rekao da je nadrealizam samo za one koji su dovoljno jaki. Pogledajte mnoge od spotova Toola i videćete taj balans lepote, smrti i straha što oličava muziku savršeno. Tool bi bila muzika koja bi se čula kada bih mogao da uđem u mnoge Dalijeve slike, kao i slike nekih drugih autora koje cenim.

Meni Tool upravo služi kao jedna forma održavanja kontakta sa stvarnošću. Znači, nije sve cveće i oblačići. A mrzim iznenađenja, tako da bih radije gledao na život iz te neke po meni zlatne sredine nego da lažem sebe praveći neku iluziju o udobnosti i bezbrižnosti. Na primer Aenima, što kaže "Learn to swim Learn to swim Learn to swim..." kako u spotu one male zombi kreature pokušavaju da nakon što su donete u svet plivaju. Neke se udave, neke nastave u čudu da gledaju i pokušavaju da shvate šta im se dešava jer svet ima sve manje pravila oko njih. To je nemilosrdnost, evolucija, borba. A nedostatak pravila i nemogućnost objašnjenja u realnom životu meni veoma efikasno simboliše upravo nadrealizam. Citat: "I believe that the moment is near when by a procedure of active paranoiac thought, it will be possible to systematize confusion and contribute to the total discrediting of the world of reality.... You have to systematically create confusion, it sets creativity free. Everything that is contradictory creates life." --- Ja vidim sve stvari malo ozbiljnije i strašnije. U tom smislu, život uključuje i smrt, i muku, i teške trenutke o kojim ja volim da razmišljam. Tool je jedan od retkih bendova koji ima težak zvuk a da se ne deru o banalnostima već imaju inteligentne tekstove. Zato njih i dalje slušam već dugo dugo dok sam većinu ostalih bendova sa teškim hormonsko harmonijskim zvukom (uglavnom metal) ostavio po strani.

E sad, na mene na primer neki snovi koje sanjam ostavljaju ogroman utisak. Nekad u lošim periodima života sanjam noćne more čiji osećaj straha može da se razlije po celom sledećem danu. Možda nešto i nije baš u redu samnom, ali tako je. I postoje trenuci kada me neke stvari mnogo potresu da se prosto isključim. U takvim stresnim trenucima ako bih pustio Tool ja bih prosto poludeo, jer nisam dovoljno jak za tako nešto. A i inače slušam tu muziku malo jer nije za svaki dan.

Neke stvari su prosto toliko ne shvatljive i konfuzne u životu, a to se nadovezuje na dodatne komplikacije mog neprestanog, nepraktičnog i nepotrebnog filosofiranja. Upravo zato što stvaram sebi jednu takvu konfuziju, nekad u glavi imam toliko široku i detaljnu mentalnu sliku stvari da je to nesagledivo (osim ako ne koristim neku drogu koja stvara opet druge još gore probleme). Zato moj mozak često da bi malo dao smisla nekim stvarima simbolizuje ih kroz reči, slike, muziku. E sad, ta energija tih simbolisanih misli ima u glavnom veoma sličan potpis nekim umetničkim delima, a što se tiče muzike tu je Tool veoma blizu.

Tako da može se reći da je to muzika koju čujem iz dubine mojih mračnih konfzunih i donekle šizofrenično paranoičnih delova mozga.

Eto, čisto sam hteo da kažem kako Tool i muzika generalno ima malo veće značenje za mene. Ili sam se bar istripovao da ima.
Prohujao sa vihorom
Korisnikov avatar
John

Pridružio se: Uto Mar 07, 2006 21:24

Postod Simke80 » Uto Dec 19, 2006 01:28

slazhem se s gore navedenim.. u principu Tool je uspeo da objedini ljude koji ne mogu da nadju nikakvu kolektivnu misao u danashnjoj globalno apatichnoj muzichkoj sceni,vetjina bendova se fokusira na pravljenje easy muzike po sistemu "ajmo hitove pravit' i 'leba zaradit'" bez ikakvog dubljeg znachenja. Danas realno ne postoji neki jasno definisan pravac koji slusha vetjina ljudi vetj je rock'n'roll shiroko razgranat u milion podvrsta od kojih neke se uopshte ne podudaraju sa ostalim,chak i u ideoloshkom smislu.
Tool je velika satisfakcija za sve prezhivele rokere,svojom celom originalnom koncepcijom stvaraju novi pravac koji tje verujem postati neka new wave scena.
Jedan domatji muzichki kritichar (ne setjam mu se imena) je skoro prokomentarisao "Toolova muzika je jedina za koju mozhemo retji da mozhe biti muzika 21. veka".
Uostalom kompleksnost ljudske psihe koje je u 21. veku daleko vetja nego u ranijim decenijama zbog milion novih drushtveno-socijalnih institucija i podela,a Tool realno svojom muzikom dostizhe vetji nivo,eliminisana je muzichka i tekstualna banalnost. A njihova popularnost je sam pokazatelj svega toga,Tool bi pre 30-40 godina proshao kao teshka avangarda. Danas,Tool je jedina prava rock-institucija a nisu ni blizu komercijalni kao neki bendovi od ranije.
Korisnikov avatar
Simke80

Postod djavolak » Uto Dec 19, 2006 13:35

to da nisu za svaki dan ja sam nauchio na jako surov nachin... ali se u potpunosti slazhem sa tim... muzika im sadrzhi odredjenu dozu agresivnosti, pesimizma... mejnard ima jako &$%#~ mozak.. a i sam je rekao u jednom intervjuu, "da nisam takav, TOOL-a ne bi ni bilo"...
a tekstovi su im genijalni, i svidja mi se shto mozhesh da ih tumachish sto godina dok ne skapirash shta je zaista hteo da kazhe, a opet ni tad nisam skroz siguran :)
"vicariously I watch, while the whole world die,
you all need it too, don't lie"

"think for yourself, question authority"

"10000 days in the fire, is long enough. You're going home."

samo neki od mojih omiljenih delova pesama :)

a shto se tiche popularnosti, takodje je u nekom intervjuu mejnard izjavio da ne zheli da bude popularan, da ne zheli da svi slushaju njegovu muziku.
ali pochetak koncerta i on koji izjavljuje: "are you ready for a different kind of performance, think for yourself question authority kind of a performance, one that will not insult your inteligence"
shta reci :) kralj!!!
i am in control
Korisnikov avatar
djavolak
Moderator

Postod gotmog » Sub Dec 30, 2006 17:55

Da li je neko shvatio zashto se novi album zove 10.000 dana... Ja sam se samo stresao od jeze kad sam shvatio...

10.000 dana = 27 i neshto godina - koliko se Maynard-ova majka borila sa cerebralnom paralizom i na kraju preminula... Shta taj covek sve nije preziveo....

ME LOVES TOOL!!! ME LOOOOOOOOOOOOOVES TOOOOOL!!!!

Spotove, pogotovo poslednjih nekoliko, su uradili u saradnji sa Dream Studios... Inace Spielbergov studio.... Impresive... Ako ne racunamo Hush - koji ima sopstveni shmek - ostali su sushta genijalnost... Ali moj omiljeni i dalje je Parabol-Parabola....

Vec se u CAD-u osecala genijalnost koja ce kasnije biti Tool-ov trademark...

Shto se tice popularnosti, mislim da je Maynard sve rekao u Hooker With A Penis....

E, da li sam ja dobro skapirao da je poslednja pesma na 10.000 u stvari reci Be Patient... usporene nekih x puta.....
I've travelled every highway, and they all keep coming back to you...

MILITANTNI LJUBITELJI MACAKA crew, yo!!!

-And what do you have faith in?
-Nothing. I am SO exquisitely empty.
Korisnikov avatar
gotmog

Pridružio se: Sub Sep 09, 2006 23:45

Postod Simke80 » Sub Dec 30, 2006 22:24

gotmog je napisao:10.000 dana = 27 i neshto godina - koliko se Maynard-ova majka borila sa cerebralnom paralizom i na kraju preminula... Shta taj covek sve nije preziveo....

pesma "Judith" od Perfect Circle-a je i posvecena Maynardovoj majci
Korisnikov avatar
Simke80

Postod gotmog » Ned Dec 31, 2006 00:22

I knew THAT....
Jedna od stvari koje sam najvishe gotivio da radim je provaljivanje razlika u originalnom tekstu (txtove koje je postovao Maynard, toolshed and all that) i tekstu u pesmi... Male, sitne razlike....
I've travelled every highway, and they all keep coming back to you...

MILITANTNI LJUBITELJI MACAKA crew, yo!!!

-And what do you have faith in?
-Nothing. I am SO exquisitely empty.
Korisnikov avatar
gotmog

Pridružio se: Sub Sep 09, 2006 23:45

Postod Angry_Cockroach » Pet Jan 12, 2007 20:02

Negde sam isceprkao da je bubnjar praunuk Alistera Koulija! Kak'a familija! :flower:
Ko je obr'o mleko !? :angry5:

Joko-ovo, Joko-ono i &$%#~ Lenona! :angry5:

MILITANTNI LJUBITELJI MACAKA crew! :angry5:
Korisnikov avatar
Angry_Cockroach

Pridružio se: Uto Okt 10, 2006 21:51

Postod Simke80 » Uto Jan 16, 2007 01:49

nashao sam na eMule-u i Youtube-u dva potpuno razlichita spota za pesmu "Orestes" od Perfect Circle-a. Ne znam ko ih je uradio,ali znam da to sigurno nije delo Perfect Circle-a (poshto oni uopshte nisu pravili spot za tu pesmu i to mi nikako ne ulazi u glavu zashto) vetj nekih osoba koje su prosto-naprosto editovale muziku sa zheljenom animacijom,u svakom sluchaju fenomenalno i inspirativno! Obavezno downloadujte i pogledajte!
Korisnikov avatar
Simke80

Postod John » Ned Jan 21, 2007 15:04

Njihova muzika je stovrena da ide uz spotove. Ni meni nije jasno zašto nemaju bar minimum duplo više spotova nego što imaju sad. Treba da naprave ceo album u spotovima i puste u bioskopima.
Prohujao sa vihorom
Korisnikov avatar
John

Pridružio se: Uto Mar 07, 2006 21:24

Postod djavolak » Pon Jan 22, 2007 17:30

uh valjalo bi organizovati veche video projekcija tool-a i apc-a...
spotovi, nastupi... UH! :cyclopsani:
i am in control
Korisnikov avatar
djavolak
Moderator

Postod Simke80 » Pet Feb 09, 2007 05:28

skoro sam uspeo da nadjem "String tribute to Tool"-neki likovi poput Apocaliptice su obradili Toolove stvari za gudachke instrumente,fenomenalno.
Korisnikov avatar
Simke80

Postod djavolak » Pet Feb 09, 2007 15:30

uh da to je mnogo dobro :) bash su xtra odradili...
i am in control
Korisnikov avatar
djavolak
Moderator

Postod Simke80 » Uto Feb 13, 2007 05:41

jedna od njihovih velikih odlika je to shto znaju da naprave fenomenalnu obradu tako shto netje mnogo odskochiti od originala a postavitje pesmu u neku sasvim novu dimenziju i dokazati da je besmrtna...
Oni koji su chuli njihovu obradu od Led Zeppelina "No quarter" znaju o chemu pricham...savrshenstvo!
Korisnikov avatar
Simke80

Postod mansoldworld » Uto Feb 20, 2007 17:01

John je napisao:Njihova muzika je stovrena da ide uz spotove. Ni meni nije jasno zašto nemaju bar minimum duplo više spotova nego što imaju sad. Treba da naprave ceo album u spotovima i puste u bioskopima.

A ti mislish da gitarista ima bash toliko slobodnog vremena...mislim,samo za spotove!
Johny Johny od tebe sam vishe ochekivao,s obzirom da si i ti muzichar!!! :cheers:
Korisnikov avatar
mansoldworld

Pridružio se: Uto Feb 20, 2007 16:37

Sledeća

Povratak na Muzika